mlodyhaker.pl

mlodyhaker – komputery, it, internet

cyberbezpieczeństwo praca
IT

Cyberbezpieczeństwo praca w zawodzie przyszłości

Cyberbezpieczeństwo to bardzo ważna dziedzina, która w obecnych czasach ma ogromny potencjał. Nic dziwnego, że tak wiele osób marzy aby zaistnieć w branży.
Jednak nie każdy kto lubi surfować po Internecie, grać w gry online i korzystać z VPN ma szanse na zrobienie kariery w cyberbezpieczeństwie. Trzeba mieć pewne predyspozycje, umiejętności oraz dużą wiedzę.

Cyberbezpieczeństwo praca w zawodzie eksperta ds. bezpieczeństwa komputerowego

Liczba cyberzagrożeń stale rośnie, a te również stają się coraz bardziej złożone.
Ataki cyberprzestępców są bardzo dobrze przygotowane i na ogół nieprzypadkowe.
Jednak w Polsce wciąż brakuje specjalistów od cyberbezpieczeństwa. Z jednej strony, duża liczba wakatów stanowi ogromny problem, ale z drugiej, to duża szansa dla każdego, kto chce się rozwijać i wykonywać przyszłościowy, ciekawy zawód.

W przypadku niektórych zawodów w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, nie trzeba być ekspertem w dziedzinie informatyki lub kodowania. Zadania w tym obszarze są tak różnorodne, że nawet socjologowie lub specjaliści z branży handlowej mogą znaleźć dla siebie miejsce.

Analityk złośliwego oprogramowania

Aby zapewnić bezpieczną ochronę, nie wystarczy wiedzieć, gdzie znajdują się słabe punkty systemu, trzeba również dobrze się orientować, jak działa złośliwe oprogramowanie, które mu zagraża. Zadaniem ekspertów jest dokładne zbadanie złośliwego oprogramowania i odkrycie jego słabości. Tylko w ten sposób można mu przeciwdziałać.
W tym zawodzie ważna jest znajomość informatyki i kodowania, a także umiejętność śledzenia i poznawania cyberzagrożeń.

Architekt bezpieczeństwa informacji

Odpowiada za organizację bezpieczeństwa w firmie. Sprawdza standardy i normy bezpieczeństwa, których należy przestrzegać oraz opracowuje strategie niezbędne do ich wdrażania. Zdobywa również wiedzę o dodatkowych zabezpieczeniach, które mogą wzmocnić bezpieczeństwo i zaufanie klientów oraz pracowników. Odpowiada również za tworzenie zespołów, planowanie budżetów i prowadzenie projektów.

Tester penetracyjny

Jednym z zawodów, którym wiele osób się szczególnie interesuje, jest tester penetracji, nazywany w żargonie branżowym hakerem białego kapelusza. Testerzy penetracyjni to pracownicy, którzy atakują oprogramowanie lub sprzęt przy użyciu takich samych środków, jakich używają hakerzy przestępczy. W ten sposób mogą znaleźć słabe punkty i dowiedzieć się, jak są niebezpieczne.
Nie trzeba mieć dyplomu, aby pracować w tym zawodzie, ale zdecydowanie potrzebna jest duża wiedza z zakresu IT i technologii, a także umiejętność kodowania.