mlodyhaker.pl

mlodyhaker – komputery, it, internet

konsultant it zarobki
IT

Konsultant IT – zarobki i zadania

Konsultant IT to bardzo ważna funkcja. Jest to osoba, która może być zatrudniona bezpośrednio w firmie, w której jest dział IT lub może też pracować jako tak zwany „wolny strzelec” z domu. Pod jego opieką są wszelkiego rodzaju dane, które muszą być odpowiednio pozyskane, zachowane, przesłane i przetworzone w formie elektronicznej.

Jakie są zadania konsultanta IT?

Zatrudnienie w firmie takiej osoby to przede wszystkim zatrudnienie specjalisty, który będzie dbał nie tylko o techniczną stronę wszelkich danych, ale także zajmie się wdrażaniem nowych rozwiązań do firmy oraz konserwacją i naprawianiem istniejących już systemów komputerowych. Konsultant IT jest także odpowiedzialny za zakup nowych urządzeń oraz za ich podłączenie i uruchomienie.
Ponadto współpracuje z konkretnymi zespołami, które przygotowują oferty handlowe.

Jakie są zarobki konsultanta IT?

W każdym przedsiębiorstwie potrzebny jest konsultant IT Zarobki jego są różne i odpowiadają jego obowiązkom, które musi wykonywać w danej firmie. Kształtują się w granicach od 5 080 PLN do 9 500 PLN. Są również i najgorzej wynagradzani konsultanci IT i zarabiają oni poniżej 5 080 PLN.
Wszystko to zależne jest od wielkości firmy, w której zatrudniony zostaje specjalista, od województwa, w którym znajduje się firma, od wykształcenia danego pracownika i od jego stażu pracy, czyli nabytego doświadczenia.

Jak zostać konsultantem IT?

Tego typu funkcję pełni tak zwany bardziej zaawansowany informatyk. Dlatego musi być to osoba po studiach informatycznych. Najpierw trzeba skończyć średnią szkołę o profilu informatycznym, a następnie zdać na specjalne studia. Osoba, która planuje być konsultantem IT powinna pomyśleć o specjalizacjach typu: administrator bezpieczeństwa IT lub administrator sieci komputerowych. Na tego typu stanowisku wymagana jest bardzo duża wiedza komputerowa. Wiedza ta powinna być stale pogłębiana, ponieważ elektronika wciąż idzie do przodu i na rynku pojawiają się coraz to nowe technologie i rozwiązania.
Również od faktu jaką wiedzę posiada dany specjalista IT zależne są jego zarobki. Powinna być to osoba kompetentna, doświadczona, inteligentna i również taka, która umie współpracować z danym zespołem osób.

Każdy konsultant IT wciąż się uczy i musi również umieć przekazywać swoją wiedzę osobom, które musi nauczyć obsługi nowego oprogramowania. Jest również kimś w rodzaju „deski ratunku”, gdy w danej firmie zepsują się określone systemy. To on dba o wszystkie dane, by te nagle nie zniknęły. Dlatego też musi być to osoba doświadczona, kompetentna i odpowiedzialna.

Tekst powstał przy współpracy z prodataconsult.pl