mlodyhaker.pl

mlodyhaker – komputery, it, internet

przebranżowienie na it
IT

Przebranżowienie na IT – jak to zrobić?

W czasach kryzysu wiele osób szuka drogi, która doprowadzi do zmiany branży, w której pracują, a zdecydowanie najlepsza i najbardziej rozwojowa jest branża IT. Jakie wymagania trzeba spełnić, aby zdobyć w niej pracę?

Wykształcenie kierunkowe – czy jest konieczne?

W przypadku wielu branż, aby do nich wejść, konieczne jest ukończenie odpowiednich studiów. W przypadku branży IT absolutnie nie ma wymogu ukończenia studiów informatycznych czy nawet technologicznych lub ścisłych. Doskonale radzi sobie w niej wielu humanistów, jednak nie oznacza to, że jest ona dla każdego. Aby przebranżowienie na IT się urzeczywistniło, trzeba bowiem posiadać odpowiednie cechy charakteru.

Konieczne jest przede wszystkim wysoce analityczne myślenie połączone z umiejętnością kreatywnego rozwiązywania problemów. Bardzo często zdarza się, że w branży tej o wiele lepiej odnajdują się humaniści obdarzeni tymi cechami, niż osoby po kierunkach ścisłych i technicznych, które tych cech nie posiadają.

Jak zdobyć pracę w branży IT?

Przebranżowienie na IT możliwe jest na różne sposoby, jednak zazwyczaj rozpoczyna się tu od kursów. Dobrej jakości kurs, po którym uzyskuje się odpowiednie certyfikaty i zaświadczenia, jest przez pracodawców bardziej ceniony niż dyplom uczelni.

Dziś nie trzeba nawet uczęszczać na kursy stacjonarne – istnieje wiele kursów online, które dają możliwość dopasowania nauki do własnych możliwości czasowych, dzięki czemu można się przebranżowić nawet w przypadku bycia mocno zapracowanym w obecnym miejscu pracy.

Kursy są jednak dopiero wstępem do kariery, gdyż przekazują one podstawową wiedzę i umiejętności, które następnie trzeba doskonalić przez praktykę. Oczekuje się, że osoby, które ukończyły kursy, zgłoszą się następnie na staż lub praktyki.

Czasami jednak wystarczy, że zdobyte umiejętności doskonalić się będzie w rozmaitych projektach w ramach wolontariatu, budując przy tym portfolio i cenne kontakty. Bardzo często takie podnoszenie kwalifikacji może odbywać się w domowym zaciszu.

Dużo rzadziej zdarzają się sytuacje, w których przebranżowienie IT możliwe jest niemalże od razu po kursie, po którym to pracodawcy szukający pracowników z potencjałem decydują się na zatrudnienie osoby z małym doświadczeniem, by od podstaw ją wyszkolić. Chociaż dla wielu osób jest to szansa, nie ma się często co spodziewać dobrego wynagrodzenia w takim trybie zatrudnienia.

Przebranżowienie na IT wymaga wytężonej pracy i wielu wyrzeczeń, jednak osiągnąć może je bardzo wiele osób, a branża ta jest niezwykle otwarta.