mlodyhaker.pl

mlodyhaker – komputery, it, internet

internet satelitarny
Internet

Internet satelitarny – co warto o nim wiedzieć?

Tam, gdzie szerokopasmowe łącza się nie są możliwe do zastosowania, internet satelitarny jest doskonałym rozwiązaniem. Jest on więc sposobem nie tylko na brak dostępu do krajowej infrastruktury szerokopasmowej, ale również na dość częste problemy z bardzo wolnym łączem. Jego sposób działania jest bardzo podobny do tego, w jaki sposób działa standardowe łącze.

Co charakteryzuje internet satelitarny

Standardowe łącze internetowe daje nam możliwość korzystania z laptopa bezprzewodowo. Wystarczy nam jedynie modem, który zintegrowany jest z routerem. To router łączy się za pomocą przewodu z siecią internetową. Ona z kolei łączy światłowód z siecią serwerów danych. Internet satelitarny również umożliwia bezprzewodowe korzystanie z urządzeń, które mają możliwość połączenia się z modemem oraz zintegrowanym routerem. W końcowym rozrachunku każde rozwiązanie sprowadza się do tego, że korzystamy z tego samego internetu. Inny jest jedynie tak zwany środkowy etap, który opisuje sposób dostarczenia internetu.

Przewód nie jest połączony bowiem z punktem sieciowym, a jedynie z anteną satelitarną, która instalowana jest na naszym domu lub w jego niedalekiej odległości. Jej zadaniem jest nie tylko wysyłanie, ale również odbieranie informacji z satelity znajdującej się na orbicie. Następnie są one przekazywane z powrotem do naziemnego odbiornika światłowodu. My jako użytkownicy internetu nie wyczujemy więc żadnej różnicy, nie wpływa to również na nasz komfort korzystanie z urządzeń podłączonych do internetu.

Czy warto korzystać z internetu satelitarnego?

Tak jak w przypadku większości rozwiązań, tak samo internet satelitarny ma swoje wady oraz zalety. Główną wadą tego rozwiązania jest to, że szybkością nie dorówna on internetowi, który dostarczany jest za pomocą światłowodów. Jednak w przeciwieństwie do niego może on być dostarczany wszędzie. Nie jesteśmy wiec uzależnieni od krajowej infrastruktury, która w wielu miejscach nie umożliwia nam korzystania z internetu światłowodowego. Dzięki satelicie mamy możliwość podłączenia się z każdego miejsca bez względu na to, czy jest to środek lasu, domek nad jeziorem, czy centrum miasta. Nawet w górach nie będzie z tym problemu. Jest to wiec dla użytkowników gwarancja stałego i solidnego łącza internetowego. Pomimo tego, że nie osiąga ono bardzo wysokich prędkości, to jednak do zwykłego użytkowania internetu całkowicie wystarczy. W efekcie przeciętny użytkownik nie odczuje żadnej różnicy pomiędzy internetem satelitarnym a światłowodowym, a może z niego korzystać bez obaw.