mlodyhaker.pl

mlodyhaker – komputery, it, internet

używane karty graficzne
Technologia

Używane karty graficzne – czy warto je kupować?

Od jakiegoś czasu zauważyć można na rynku części komputerowych wyraźną tendencję do podnoszenia przez sprzedawców cen poszczególnych podzespołów. Najczęściej dotyczy to kart graficznych, które nie da się ukryć, są podstawą każdego gamingowego komputera. Nie dziwi zatem zupełnie fakt, że klienci, zamiast kupować nowe urządzenia, coraz częściej wybierają te z drugiej ręki. Zanim jednak ruszy się na zakupy takiej karty, warto się zastanowić nad tym, czy aby na pewno będzie to dobrym pomysłem.

Dlaczego używane karty graficzne bywają ryzykowne?

Z jakiego powodu używane karty graficzne cieszą się tak dużą popularnością? Nie da się ukryć, że stoi za tym przede wszystkim ich bardzo niska cena. Taki sam model, który używany był rok lub dwa lata, potrafi kosztować o około 30% mniej niż wersja nowa. Z czego bierze się ta niska cena?
Nowoczesne karty graficzne używane są nie tylko do grania w gry, lecz również do wykopywania za ich pomocą kryptowalut. Oznacza to, że działają one 24 godziny na dobę, przez właściwie cały tydzień i to w dodatku pod maksymalnym obciążeniem. Tak wyeksploatowana karta szybko jest sprzedawana, aby nie doszło jej do awarii. Niestety niczego nieświadomy klient może ją kupić i szybko przekonać się, jak mocno zużyty sprzęt nabył.

Gdzie kupić używaną kartę graficzną?

Jak zatem widać kupienie używanej karty graficznej jest ogromnym ryzykiem. Nie oznacza to oczywiście tego, że kupowanie kart z drugiej ręki jest zupełnym nieporozumieniem i lepiej trzyma się modeli nowych. Można kupować wersje używane, lecz trzeba wiedzieć, gdzie się ich powinno szukać.
Przede wszystkim wspomnieć tu trzeba o tym, że odradza się kupowanie kart od dużych sprzedawców, którzy oferują setki, a często nawet tysiące kart. Istnieje bowiem duże ryzyko, że to właśnie kopalnia kryptowalut pozbywa się swojego starego sprzętu.
Zdecydowanie najlepszym pomysłem na kupienie karty graficznej z drugiej ręki, jest nabycie jej od osoby prywatnej, która po prostu wymienia swój sprzęt na nowszy. Po pierwsze ma się wtedy gwarancje, że nie była to karta używana do kopania kryptowalut, a po drugie i być może najważniejsze, ma się pewność, że dotychczasowy właściciel był świadomy tego, jaki sprzęt posiada i wiedział, jak się z nim powinno obchodzić. Dzięki temu kupuje się kartę, która zawsze była odpowiednio czyszczona, czy też dbano o to, aby posiadała zawsze pod radiatorem świeżą pastę termo przewodzącą. Gwarantuje to, że karta ta była używana w dobrych warunkach i teoretycznie powinna posłużyć nowemu właścicielowi jeszcze przez wiele kolejnych lat spokojnej pracy.