mlodyhaker.pl

mlodyhaker – komputery, it, internet

komputer używany
Komputer

Komputer używany – czy jego zakup się opłaca?

Komputery stanowią dziś niezbędny element życia, jednak te nowe są często niezwykle drogie, a szybujące ceny sprawiają, że nawet maszyny o słabej specyfikacji są zdecydowanie za drogie dla wielu osób. W takim przypadku wiele z nich wybiera rozwiązanie, jakim jest komputer używany, jednak czy w ogóle warto je rozważyć?

Komputer używany a postęp technologiczny

Wiele osób wzbrania się przed kupnem takiej maszyny, gdyż obawiają się one, że nabędą w ten sposób przestarzały sprzęt. W rzeczywistości jednak postęp technologiczny dość mocno spowolnił, a kolejne generacje komputerów niewiele różnią się od siebie, oferując tylko nieznacznie większą moc i odrobinę nowocześniejszy design, chociaż nawet i to nie jest regułą.

W takiej sytuacji jak najbardziej kupno sprzętu używanego ma sens, a komputer używany będzie w stanie obsłużyć nowoczesne oprogramowanie i inne rozwiązania, które niezbędne są do codziennego funkcjonowania.

Baza do rozbudowy

Komputer używany to także dobre rozwiązanie w przypadku, gdy dysponuje się niewielkim budżetem, a potrzebuje się dość solidnej maszyny z potencjałem rozbudowy. Często można bowiem dostać bowiem dość dobry komputer, który będzie posiadał dość mocny procesor i grafikę, a dzięki dołożeniu większej ilości pamięci RAM lub niedrogiego dysku SSD można taką maszyną bardzo przyspieszyć.

Bardzo wiele osób kupuje komputer używany, który staje się bazą, którą można następnie rozbudowywać przy użyciu części nowych lub używanych. Coraz więcej osób wymienia sprzęt co kilka miesięcy i często można dostać podzespoły wysokiej jakości, które są nowoczesne i jednocześnie są jeszcze objęte gwarancją producenta.

Zakup komputera używanego a gwarancja i bezpieczeńśtwo

Zakup komputera używanego może być tak samo pewny, jak kupienie maszyny nowej, jednak musi tutaj zostać spełnionych kilka warunków, a najważniejszym z nich jest zakup z pewnego źródła, jakim będzie dobry sklep ze sprzętem używanym lub poleasingowym.

W placówce takiej każdy komputer udostępniony do sprzedaży jest gruntownie testowany i nie zdarzy się, że znajdzie się w niej sprzęt wadliwy. Maszyny mogą być jednak sprzedawane w różnym stanie wizualnym, który często opisuje się przy pomocy tak zwanych klas. Sprzęt klasy A będzie wyglądał w tej klasyfikacji, jak nowy.

Kupując komputer używany w dobrym sklepie, nie trzeba się też martwić o gwarancję, gdyż sprzedawca oferuje najczęściej własną, a w razie awarii czy innych problemów, zapewnia on wymianę sprawiających kłopoty podzespołów lub nawet wymianę urządzenia na inne.

Maszyna z drugiej ręki jak najbardziej może być więc sensownym i słusznym wyborem, jednak kupować trzeba ją z głową, weryfikując też sprzedawcę. Unikać koniecznie należy też zakupów od osób prywatnych, które nie udzielają żadnych gwarancji i często umywają ręce od wszelkiej odpowiedzialności.