mlodyhaker.pl

mlodyhaker – komputery, it, internet

programowanie na telefonie
Smartfon

Programowanie na telefonie – jak to zrobić?

Programowanie to umiejętność, które=a jest dziś bardzo ceniona, a jego nauka często zajmuje znaczną część dnia. Jednocześnie wiele osób, które potrafią programować, spotyka się często z sytuacją, że kod trzeba stworzyć, nie posiadając pod ręką komputera. Każdy posiada dziś jednak smartfona, który również może być użyty do zadań, do jakich należy programowanie na telefonie.

Spora moc telefonów działająca na korzyść osób chcących programować

Dzisiejsze smartfony często nie ustępują pod względem mocy obliczeniowej pełnowymiarowym komputerom stacjonarnym i laptopom, a nawet średnie modele oferują dziś dość mocne podzespoły, wliczając w to nowoczesne wielordzeniowe procesory i spore ilości pamięci RAM.

Smartfony są więc dziś jak najbardziej przygotowane sprzętowo do czynności, jaką jest programowanie na telefonie. Oferują one często bardzo sprawną kompilację kodu i jego uruchamianie, pozwalając budować nawet bardziej zaawansowane programy.

Co jest potrzebne do programowania na telefonie?

Programowanie na telefonie wymaga instalacji na urządzeniu środowisk programistycznych lub edytorów. Aplikacje takie umożliwiają tworzenie kodu i jego kompilację, a często charakteryzują się wieloma innymi funkcjami.

Wiele osób zniechęconych jest ideą programowania na smartfonie, gdyż perspektywa kodowania na małym wyświetlaczu jest dla nich mało atrakcyjna. Twórcy środowisk programistycznych na telefon jednak uwzględniają charakterystykę tych urządzeń i zapewniają możliwie jak największy komfort pracy. Dostosowane są one do niewielkich wyświetlaczy dotykowych, oferując często zaawansowane funkcje autouzupełniania kodu.

Poza samym środowiskiem programistycznym lub edytorem warto też zainstalować jedną z klawiatur przeznaczonych do programowania, które posiadać będą pełen zestaw symboli używanych w programowaniu. Znajdować się będą one wtedy zawsze pod ręką.

Czy możliwość programowania na telefonie kosztuje?

Istnieje wiele środowisk programistycznych i edytorów, które można zainstalować na smartfonach. Niektóre z nich są płatne, a korzystanie z innych nie wiąże się z żadnymi opłatami. Te, które dostępne są jako płatne aplikacje, często posiadają jednak bezpłatne wersje, które okrojone są z niektórych funkcjonalności, takich jak zaawansowane przewidywanie wpisywanego kodu, czy niektóre funkcje sieciowe.

Warto dodać, że płatne rozwiązania nie zawsze są lepsze od darmowych i zdarza się, że to właśnie darmowy edytor lub środowisko oferować będą wyższą funkcjonalność dlatego zawsze lepiej wypróbować kilka aplikacji tego typu.