mlodyhaker.pl

mlodyhaker – komputery, it, internet

języki programowania
Technologia

Języki programowania – jak skutecznie je opanować?

Programowanie już dawno przestało cieszyć się opinią tajemnej sztuki, którą zajmują się wyłącznie specjaliści IT. Dziś programować może nauczyć się każdy, a wielu wielkich programistów pracujących dla międzynarodowych korporacji nie posiada wykształcenia kierunkowego, a nawet wyższego. Jak jednak opanować języki programowania w dobrym stopniu?

Wybór odpowiedniego języka programowania dla danych potrzeb

Języki programowania występują dziś w olbrzymiej różnorodności, a każdy z nich posiada nieco inne zastosowanie. Aby język przyswajać sprawnie, powinno się wybrać taki, którego użycie w jak najwyższym stopniu pokrywa się z planami osoby planującej taką naukę. Dzięki temu bardzo szybko będzie można uczyć się na projektach, które odzwierciedlają to, czym dana osoba chce się zajmować.

Osoby planujące tworzyć aplikacje webowe będą więc mogły dość szybko podejmować próby tworzenia pierwszych tworów tego typu, a specjaliści rozmaitego rodzaju szybko zaczną rozwiązywać codzienne problemy przy użyciu danego języka.

Języki programowania a systematyczność i trzymanie się jednego języka

Osobom, które zaczynają dopiero przygodę z programowaniem, a do tego nie posiadają wykształcenia w zakresie IT, zaleca się unikanie nauki więcej niż jednego języka od podstaw jednocześnie.

Czasami efektywna jest nauka dwóch języków o prostszej składni i podobnych zasadach działania, jednak zaleca się przynajmniej rok intensywnej nauki jednego języka programowania, zanim podejmie się naukę kolejnego. Kiedy solidnie opanuje się jednak jeden język, nauka każdego kolejnego będzie już o wiele szybsza i łatwiejsza, a wiele jest też języków programowania tak do siebie podobnych, że wystarczy zaledwie kilak tygodni, by od jednego przejść do drugiego, będąc w stanie sprawnie go wykorzystywać.

Korzystanie z dobrych źródeł i ich różnorodność

Aby dobrze opanować język, konieczna jest umiejętność przyswajania wiedzy z wielu źródeł jednocześnie. Rzadko bowiem się zdarza, by jakikolwiek zasób był w stanie systematycznie nauczyć języka od podstaw do poziomów bardziej zaawansowanych.

Zazwyczaj bardzo dobrym wyborem jest nauka języka na podstawie dostarczanej wraz z nim dokumentacji, a każdy język jest doskonale udokumentowany. Pliki z dokumentacją można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej twórców języka, a można je także znaleźć w specjalnych repozytoriach wiedzy o programowaniu, w których zebrane są w jednym miejscu dokumentacje różnych języków programowania i ich frameworków. Korzystać jednak trzeba umieć też z wielu książek, a także forów, czy nawet repozytoriów kodu źródłowego.

Stosując się do tych wskazówek, języki programowania przyswoi się o wiele łatwiej i skuteczniej.