mlodyhaker.pl

mlodyhaker – komputery, it, internet

programy do edycji grafiki rastrowej
Multimedia

Najlepsze programy do edycji grafiki rastrowej

Edytor grafiki rastrowej to program służący do obróbki fotografii oraz tworzenia rozmaitych zasobów wizualnych na potrzeby stron internetowych czy aplikacji webowych. Takie oprogramowanie to podstawowe narzędzie dla projektantów graficznych, cyfrowych artystów oraz innych pracowników sektora kreatywnego. Sam szukasz sprawdzonego edytora grafiki rastrowej? W takim razie zapoznaj się z naszym krótkim zestawieniem, w którym przedstawiamy najlepsze produkty dostępny obecnie na rynku.

Niekwestionowany lider, czyli Adobe Photoshop

Program Photoshop od lat jest uznawany za prawdziwy must-have każdego grafika. Powód? Ta aplikacja jest po prostu jednym z najbardziej rozbudowanych narzędzi projektowych, jakie są obecnie dostępne na rynku. W praktyce oznacza to, że z pomocą tego zaawansowanego oprogramowania graficznego będziesz w stanie wykonać każde zadanie – od usunięcia tła ze zdjęcia, przez opracowanie typografii na potrzeby projektu koszulki, aż po zaprojektowanie prostych makiet w 3D. Pomimo tak bogatej funkcjonalności, Photoshop jest bardzo intuicyjny w obsłudze. To zasługa dopracowanego interfejsu użytkownika, który oferuje najpotrzebniejsze opcje i pozwala na samodzielną modyfikację.

Wśród zalet Photoshopa należy wymienić również jego ścisłą współpracę z innymi produktami z rodziny Adobe. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, aby opracować jakiś element w Illustratorze, połączyć go z fotografią w Photoshopie, a następnie przenieść tak przygotowaną grafikę do After Effectsa czy Premiere Pro. Wydajny transfer plików między różnymi programami sprawia, że projekty stają się jeszcze ciekawsze, a praca sprawna jak nigdy dotąd – dodaje specjalista reprezentujący firmę Klucz System, autoryzowanego dostawcę kluczy aktywacyjnych do oprogramowania.

Jest jednak jedno „ale” – najnowsza wersja programu Photoshop jest dostępna jedynie w formie subskrypcji usługi Creative Cloud. Nie możesz więc zakupić aktualnego oprogramowania na licencji wieczystej, tylko jesteś zobowiązany do ponoszenia cyklicznej opłaty abonamentowej. Rozwiązaniem alternatywnym jest nabycie starszego pakietu graficznego Adobe. Musisz się jednak liczyć z tym, że ostatnia edycja tego zestawu (czyli Creative Suite 6 Master Collection) miała swoją premierę w 2012 roku – poszczególne programy są więc już nieco zdezaktualizowane i nie posiadają wielu obecnych funkcjonalności.

GIMP – darmowy i wszechstronny

GIMP stanowi jeden z lepszych zamienników dla Photoshopa – nie tylko dlatego, że jest zupełnie darmowy, ale również ze względu na szeroki wybór najpotrzebniejszych narzędzi w pracy grafika. W GIMPie znajdziesz bowiem niemal identyczny zestaw opcji, z pomocą których nie tylko dokonasz dość zaawansowanego retuszu zdjęć, ale przygotujesz również elementy graficzne do wykorzystania na stronie internetowej. Co więcej, interfejs użytkownika pozwala na niemal dowolną konfigurację, z kolei społeczność entuzjastów tego programu regularnie dostarcza bezpłatne wtyczki rozszerzające możliwości oprogramowania.

Na tym zalety GIMPa się jednak wcale nie kończą. Program zajmuje bardzo mało miejsca w pamięci komputera, a przy okazji dobrze wykorzystuje jego podzespoły – dzięki temu nie doświadczysz zauważalnych spadków wydajności, nawet w czasie pracy nad złożonymi projektami. Aplikacja jest też kompatybilna z większością najpopularniejszych systemów operacyjnych, takich jak Windows, macOS, Linux czy Solaris. Nie musisz się również martwić przytłaczającą liczbą funkcjonalności – w internecie bez problemu znajdziesz samouczki tłumaczące wszystkie opcje programu.

Canva, czyli praca bezpośrednio w przeglądarce

Jesteś dopiero początkującym grafikiem i potrzebujesz edytora, który nie będzie wymagał od Ciebie praktycznie żadnego doświadczenia? W takim razie najlepszym wyborem wydaje się Canva, czyli internetowy serwis pozwalający na szybkie projektowanie niemal dowolnych zasobów graficznych. Dlaczego ta usługa jest aż tak przyjazna dla amatorów? To przede wszystkim zasługa gotowych szablonów dostosowanych do różnych potrzeb – w darmowej wersji znajdziesz aż 8 000 wzorów, które możesz dowolnie edytować.

Dużą wygodę zapewnia również opcja „przeciągnij i upuść”. Jak wskazuje sama nazwa, wystarczy zaznaczyć wybrany element graficzny (np. zapisane zdjęcie z pulpitu komputera), a następnie przerzucić je do okna przeglądarki. Dana grafika znajdzie się w polu roboczym, umożliwiając Ci jej dalszą modyfikację. Musisz jednak wiedzieć, że w Canvie nie znajdziesz tak zaawansowanych funkcji, jak w poprzednich propozycjach. Nie zmienia to jednak faktu, że ten serwis w zupełności zaspokoi potrzeby każdego początkującego projektanta, który nie ma czasu na naukę bardziej złożonych programów lub środków na ich zakup.