Druga dekada XXI wieku to czasy najbardziej rozwiniętej cyfryzacji w historii gatunku ludzkiego. Dziś bez internetu, komputerów i prądu nie będziemy w stanie prowadzić niemal żadnego biznesu – a nawet jeżeli ktoś wykonuje usługi „analogowo”, to i tak prawdopodobnie będzie mieć w takiej sytuacji problem z przyjęciem płatności, wystawieniem dokumentów czy dostępem do swojego terminarza. Skomplikowane sieci komputerowe, mocne serwery i stałe połączenie w jedną globalną sieć to ogromna szansa, ale niestety także zagrożenie. A to z kolei rodzi nowe wyzwania – konieczność dbania o bezpieczeństwo naszej infrastruktury. Dlaczego trzeba dbać o bezpieczeństwo sieci firmowej?
Ochrona danych
Dziś najważniejsze są dane i to na ich ochronie musimy się skupić najbardziej. Dane te mogą być zarówno biznesowe – na których zdobyciu może zależeć np. konkurencji – jak również osobowe, które chętnie wykradną przestępcy trudniący się kradzieżą tożsamości. Odpowiednia ochrona danych leży więc nie tylko w interesie organizacji jako całości, ale także jej poszczególnych pracowników, a nawet klientów, których dane przecież także są często przetwarzane. Niestety nie są rzadkością sytuacje, w których do wycieków danych dochodzi. Firmom zdarzało się już płacić ogromne kary za dopuszczenie do takich sytuacji. Kradzież tożsamości może wiązać się z konsekwencjami, które będą ciągnąć się za ofiarą jeszcze przez długie lata.
Optymalizacja efektywności
Złośliwe oprogramowanie sprawia, że sprzęt nie działa tak, jakbyśmy tego oczekiwali. Nie działa także tak, jak oczekiwaliby tego klienci. Jeżeli bezpieczeństwo sieci w firmie jest naruszone, działa ona wolniej, a przez to klienci przeglądający stronę internetową są bardziej skłonni zrezygnować, ze względu na długi czas oczekiwania. Zmniejsza to także efektywność pracowników, którzy tracą dużo czasu na ładowanie poszczególnych elementów oprogramowania.
Spełnianie wymogów prawnych
Prawo również ma pewne wymagania w tej sprawie. Odpowiednie bezpieczeństwo sieci firmowej jest niezbędne, by utrzymać właściwe standardy, np. w zakresie wspomnianej ochrony danych osobowych – ale nie tylko. Niektóre branże (np. bankowość, medycyna) mają bardziej skonkretyzowane wymagania, do których koniecznym jest się zastosować.
Unikanie szkodliwego oprogramowania
W codziennej pracy można natknąć się na wiele internetowych zagrożeń – w tym różnorodnych wirusów komputerowych. W przypadku przedsiębiorstw podstępnym jest tzw. ransomware, które szyfruje dane i próbuje wymusić na użytkowniku zapłacenie okupu. Niestety często firmy decydują się na taki krok, gdyż nikt w odpowiednim stopniu nie dbał o bezpieczeństwo systemów komputerowych.
Omawiane zagadnienie jest więc niezwykle ważne przynajmniej z kilku powodów. Pozwala m.in. zapobiec kradzieży tożsamości, a tym samym zapewnić odpowiednie bezpieczeństwo pracowników, klientów, usprawnić pracę zespołu, przyciągnąć klienta, a często nawet jest niezbędne, by poruszać się w granicach obowiązującego prawa.