mlodyhaker.pl

mlodyhaker – komputery, it, internet

gry uczące programowania
Multimedia

Gry uczące programowania – jaka jest zasada ich działania?

Programowanie stało się dziś umiejętnością wręcz wymaganą w rozmaitych branżach i już od dawne nie jest ono zarezerwowane jedynie dla osób związanych z branżą IT. Uczą się go nawet dzieci, a powszechnie uważa się, że odpowiednim wiek do rozpoczęcia nauki to jedynie 7-8 lat. Dla dzieci powstały liczne gry uczące programowania, jednak czym one są?

Charakterystyka gier uczących programowania

Oprogramowanie takie opiera się na prostych zasadach, a główną z nich jest nauka poprzez zabawę. Młodzi użytkownicy komputerów muszą przyswajać wiedzę w sposób, który będzie dla nich atrakcyjny, jeżeli nauka ma być skuteczna.

Gry uczące programowania oparte są więc na przygodach lub zadaniach, do których rozwiązania konieczne jest stworzenie mini-programów. Mogą być to na przykład gry przygodowe, w których bohater osiągnie cel, gdy pomoże mu się, programując.

Bardzo częste są jednak gry, które nie posiadają fabuły i są one bardziej symulatorami, które umożliwiają kreatywne rozwiązywanie problemów związanych z hobby danego dziecka, dostarczając mu przy tym sporej dawki zabawy.

Dziecko może więc w takiej grze rozwiązywać problemy z zakresu fizyki, albo tworzyć może sztukę i muzykę przy pomocy kodowania. Może ono też programować występujące w grze maszyny, by osiągnięty został pewien cel – na przykład wybudowanie przez nie bazy kosmicznej.

Nie tylko komputery stacjonarne

Gry uczące programowania znaleźć można na niemal każdym nowoczesnym systemie operacyjnym, a więc dostępne są one nie tylko na komputerach stacjonarnych, ale i na urządzeniach mobilnych. Coraz popularniejsze staje się korzystanie z takich programów przez dzieci na smartfonach i tabletach, a obecność ekranu dotykowego daje jeszcze więcej możliwości i zabawy.

Gry takie występują w sporej różnorodności i dostępne są zarówno takie, które są całkowicie darmowe, jak i takie, za które trzeba zapłacić. Bardzo ważne jest przy tym, by wybrać te z nich, które odpowiednie będą dla wieku danego dziecka.

Jednocześnie powinny one też uwzględniać jego zainteresowania i charakter, gdyż tylko nauka z interesującymi grami będzie maksymalnie skuteczna.

Kupno gier uczących programowania to jedna z najlepszych inwestycji w dziecko, gdyż będą one fundamentem późniejszej nauki, budując też pozytywne skojarzenia w umyśle dziecka. To, w jaki sposób rozpoczyna się naukę danej umiejętności, często rzutuje bowiem na podejście do niej w ciągu całego życia, a odpowiednia gra z pewnością rozbudzi w dziecku pasje kodowania.