W ostatnich dekadach nastąpił wyraźny rozwój sektora biurowego. Sprawia to, że wiele osób pracuje stacjonarnie lub zdalnie, korzystając z komputera. Długi kontakt z ekranem może mieć swoje konsekwencje zdrowotne, dlatego też warto zadbać, aby monitor był dostosowany do rodzaju pracy. Jakimi cechami powinien wyróżniać się wysokiej jakość ekran do pracy biurowej? O tym przeczytasz poniżej!
Jakie parametry powinien mieć monitor do biura?
Aby monitor spełniał swoje zadanie w pracy, musi posiadać określone parametry. Przyjrzyjmy się najpierw przekątnej ekranu. Producenci monitorów oferują szeroki wybór wielkości, jednak w przypadku pracy biurowej doskonale sprawdzi się przekątna w przedziale od 20 do 30 cali. Pochylmy się także nad rozdzielczością. Podstawowa jakość Full HD to 1920 × 1080 px. Będzie ona zdecydowanie wystarczająca, jeżeli nasza praca polega na wykonywaniu podstawowych zadań na komputerze.
Na uwagę zasługują także proporcje szerokości ekranu, czyli stosunek szerokości do długości monitora. W zwykłej pracy biurowej sprawdzi się klasyczne 16:9. Większa szerokość ekranu to rozwiązanie dla osób, które wykonują bardziej zaawansowane prace jak np. obróbka filmów. Oddzielny wątek stanowi jasność ekranu. Określana jest ona jednostką cd/m². W monitorach biurowych stosowany jest parametr co najmniej 140 cd/m², jednak najnowsze modele oferują nawet 300 cd/m².
Chcąc zadbać o komfort własny lub swoich pracowników, warto pochylić się także nad bardziej zaawansowanymi parametrami. Do takich z całą pewnością zalicza się częstotliwość odświeżania. Im większa wartość tego parametru, tym lepsza płynność obrazu. Modele monitorów biurowych oferują zazwyczaj częstotliwość 144 albo 165 Hz. Zwróć także uwagę na czas reakcji plamki, czyli parametr informujący o tym, jak monitor radzi sobie z dynamicznym obrazem. Czas reakcji 4 ms zaliczany jest już do szybkich monitorów.
Jak dobrać monitor do rodzaju pracy?
Trzeba pamiętać, że praca biurowa może przybierać różną postać. Zupełnie innych parametrów monitora będzie wymagał pracownik, który ma do czynienia z tekstem lub arkuszem kalkulacyjnym, a innej programista. Rozważając konkretny model, Twoją uwagę powinna zwrócić jego recenzja, która poinformuje Cię o przeznaczeniu danego monitora. Czym powinny charakteryzować się modele przeznaczone do konkretnego typu pracy?
Zacznijmy od osób pracujących z danymi i tekstem. Dla tej grupy dobrym wyborem będą monitory ultrapanoramiczne. Dobrze, aby był to monitor z dużym ekranem, polecamy 24-27 cali. Ten rodzaj monitorów pozwoli na dobrą widoczność, a także otworzenie kilku programów na jednym ekranie. Przy pracowaniu z różnego rodzaju tabelami, dodatkowo użyteczna może być funkcja ustawienia ekranu w pionie.
A co z programistami? W ich przypadku dwoma kluczowymi parametrami są rozdzielczość i częstotliwość odświeżania. Jeżeli chodzi o rozdzielczość, to powinna być to co najmniej Full HD. Dobrą częstotliwością odświeżania będzie natomiast 60 Hz. Ze względu na dużą ilość czasu spędzanego przed ekranem, powinien on również dbać o kondycję oczu. W przypadku programistów bardziej sprawdzą się także monitory o mniejszych przekątnych, aby objąć wzrokiem cały kod.