Wysokie tempo rozwoju technologicznego sprawia, że firmy co kilka lat decydują się na wymianę posiadanego sprzętu komputerowego. Jest to spowodowane głównie nieustannie rosnącymi wymaganiami programów potrzebnych do sprawnego wykonywania obowiązków zawodowych. Co jednak zrobić ze starym wyposażeniem? Jednym z pomysłów może być odkup sprzętu. Na czym on dokładnie polega? Sprawdźmy!
Co zrobić ze starym sprzętem komputerowym?
Podczas wymiany urządzeń informatycznych w przedsiębiorstwie, powstaje dylemat, co zrobić ze starym wyposażeniem. Jego składowanie w firmowych magazynach jest nieopłacalne, ponieważ zajmuje ono miejsce oraz z czasem traci na wartości. Warto więc się zastanowić, w jaki sposób można go wykorzystać, aby firma nie była na tym stratna. Świetnym pomysłem jest tzw. odkup sprzętu, czyli sprzedanie go do skupu gromadzącego używane urządzenia. W jaki sposób wygląda taki proces?
W jaki sposób działa odkup sprzętu?
Odkup sprzętu przez wyspecjalizowaną firmę to proces, na który składa się kilka etapów. W pierwszej kolejności zadaniem przedsiębiorstwa sprzedającego urządzenia jest stworzenie oraz dostarczenie listy sprzętu przeznaczonego do odkupu. Na jej podstawie skup jest w stanie stworzyć wstępną wycenę wyposażenia. Na ten moment jest ona oparta jedynie na szacunkach.
Kolejnym etapem całego procesu jest przetransportowanie urządzeń do siedziby firmy odkupującej. W tej fazie możliwe jest zastosowanie rozwiązania, które najbardziej pasuje klientowi. Firma sprzedająca może samodzielnie wysłać sprzęt, ale istnieje również możliwość odbioru osobistego. W takim przypadku w jej siedzibie pojawiają się pracownicy skupu, którzy osobiście zabiorą elektronikę.
Co potem dzieje się z odebranym sprzętem? Otóż poddawany jest on szczegółowemu audytowi. Na jego podstawie tworzony jest raport, który ocenia stan techniczny oraz wizualny urządzeń. W tym momencie konstruowana jest także ostateczna wycena. Warto wiedzieć, że jeżeli stan dostarczonych komputerów pokrywa się z tym, który został zadeklarowany, wycena ta jedynie w stopniu minimalnym różni się od wstępnej.
W tym momencie przechodzimy do jednego z najważniejszych etapów – usuwania danych wrażliwych, które znajdują się na komputerach. Jest to kluczowe, ponieważ wyciek danych grozi poważnymi konsekwencjami dla firmy dokonującej sprzedaży. Proces ten potwierdzany jest profesjonalnym protokołem. Jeżeli klient przychyla się do ostatecznej oferty, można sfinalizować transakcję. Dopełnienie wszelkich formalności leży po stronie skupu.
Czym jest odkup pracowniczy?
Alternatywnym rozwiązaniem dla sprzedaży komputerów firmie zewnętrznej jest tzw. odkup pracowniczy. Jak sama nazwa wskazuje, jest to odsprzedanie niepotrzebnych urządzeń elektronicznych pracownikom własnego przedsiębiorstwa. Ten proces również wymaga zatrudnienia firmy, która zajmie się wyceną oraz usunięciem danych wrażliwych. W ten sposób wyczyszczony komputer można odsprzedać pracownikowi.
Materiał zewnętrzny