mlodyhaker.pl

mlodyhaker – komputery, it, internet

dostawcy internetu
Internet

Jakich dostawców Internetu brać pod uwagę?

Internet przestał być usługą luksusową; dziś czymś normalnym jest to, że korzystamy z niego wszędzie, gdzie tylko jest zasięg. Jednak, żeby korzystać z dostępu do sieci, ktoś musi nam tę usługę dostarczyć. Firmy zajmujące się dostarczaniem tej usługi to inaczej dostawcy Internetu.

Kto dostarcza nam Internet?

Czy ktoś pamięta jeszcze czasy, gdy strony www można było przeglądać tylko lub głównie dzięki Telekomunikacji Polskiej? Sposobność tę miał każdy, kto posiadał w domu telefon stacjonarny.

Później jednak zaczęły pojawiać się inne firmy, dzięki którym użytkownicy mogli zyskać tzw. stałe łącze. To znaczy, że płacili za usługę stałą kwotę, niezależnie od długości czasu surfowania i ilości pobranych danych.

Z początku chodziło przede wszystkim o firmy, które proponowały telewizję kablową.

Z biegiem czasu dostawców Internetu było coraz więcej

Niemal równocześnie z Internetem, coraz powszechniejsze stały się też telefony komórkowe. Z początku służyły do typowego, telefonicznego kontaktu, tzn, do rozmów głosowych, znanych z użytkowania telefonu stacjonarnego.

Coraz nowsze modele telefonów komórkowych, wraz z biegiem czasu, dały tez możliwość wysyłania tzw. SMSów, czyli krótkich wiadomości tekstowych, a później też MMSów, czyli wiadomości zawierających grafiki, np. zdjęcie.

W końcu nadszedł taki dzień, gdy telefon komórkowy stał się narzędziem do przeglądania zasobów Internetu, a operatorzy telefonii komórkowej zostali równocześnie dostawcami Internetu. Z początku pobieranie danych było dodatkowo płatne, a później w abonamentach telefonicznych zaczęły pojawiać się coraz większe pakiety danych do pobrania.

Tylko Internet

W międzyczasie lokalnie zaczęły powstawać firmy, które bazowały przede wszystkim na dostarczaniu klientom łącza internetowego, najczęściej kablowego lub radiowego. Teren ich działania był i wciąż jest ograniczony np. do promienia kilku lub kilkunastu kilometrów od ich siedziby lub do obszaru konkretnego miasta.

Internet satelitarny

Jako że w wielu miejscach, zwłaszcza poza dużymi miastami i aglomeracjami, swoje usługi świadczy niewielu dostawców Internetu, powstały firmy, które proponują klientom usługę Internetu satelitarnego, który dociera właściwie wszędzie.

Dostawcy Internetu dzisiaj

Dzisiaj niewielu dostawców bazuje wyłącznie na usłudze udostępniania łącza internetowego. Zwykle dostarczają równocześnie inne usługi – związane np. z telefonią, z telewizją lub sprzedażą sprzętu komputerowego.

Z usług których dostawców internetu korzystać? To zależy przede wszystkim od tego, kto oferuje najlepszy zasięg na konkretnym terenie,.