mlodyhaker.pl

mlodyhaker – komputery, it, internet

telefon dla seniora
Smartfon

Jaki powinien być najlepszy telefon dla seniora?

Dzisiejsze telefony w niczym nie przypominają urządzeń, które były produkowane kilkanaście lat temu. Mają płaskie, dotykowe ekrany, mnóstwo opcji, aplikacji i nie służą tylko do rozmów. Młody człowiek bez problemu poradzi sobie z obsługą takiego sprzętu, ale starsi ludzi mogą mieć problem. Niestety dawne, mające wyraźne przyciski, modele, zwane potocznie „cegłami”, nie są już powszechnie dostępne. Jaki więc wybrać telefon dla seniora?

Najważniejsze cechy

Taki smartfon ma być przede wszystkim wygodny i w miarę prosty w obsłudze. Najlepiej, jeżeli nie będzie posiadał bardzo skomplikowanego interfejsu. Co więcej, powinien być wyposażony w różne funkcje dla osób niedowidzących, takie jak: możliwość czytania każdego tekstu na głos czy zwiększanie jego kontrastu. Nie bez znaczenia jest także sam wygląd wyświetlacza. Koniecznie musi być on duży, matowy i jednocześnie czytelny. Dobrze, aby posiadał dodatkowo funkcję ograniczania niebieskiego światła. Warto również zadbać o specjalne szkło ochraniające wzrok przed promieniami słonecznymi.

Telefon dla seniora ładowany indukcyjnie

Poza wyżej wspomnianymi cechami, smartfon przeznaczony dla naszych dziadków powinien mieć baterię, która wytrzyma jak najdłużej. Niestety, trudno na rynku znaleźć sprzęt, który spełni takie oczekiwana. Dlatego, aby nie ładować telefonu co dwa dni lub częściej, warto zainwestować więcej pieniędzy i zakupić droższe modele. Mowa o urządzeniach, które mogą być ładowane nie za pomocą kabla USB, a w inny sposób. Mowa o nowoczesnym zasilaniu bezprzewodowym. To bardzo wygodne rozwiązanie. Wystarczy położyć smartfon na kompatybilnej ładowarce i chwilę odczekać.

Odpowiednia konfiguracja

Wiemy już, czym charakteryzuje się telefon dla seniora. Na koniec wyjaśnimy jeszcze, jak skonfigurować sprzęt, aby jeszcze łatwiej można było z niego korzystać. Po pierwsze, warto uporządkować aplikacje, a najlepiej usunąć te, które seniorowi nie będą potrzebne. W ten sposób przyspieszy się działanie telefonu, chyba że w miejsce tych aplikacji zainstaluje się inne programy – pomagające w dbaniu o zdrowie albo przypominające o ważnych wydarzeniach. Dodatkowo należy ustawić ekran główny w taki sposób, by zamieścić na nim tylko najważniejsze ikonki. Przydadzą się również szybkie tryby wybierania, służące do otwierania kontaktów jednym kliknięciem. Jednak zanim te czynności się wykona, najpierw warto wyjaśnić babci i dziadkowi, jak włączyć smartfon i co zrobić, aby się z nim powoli „zaprzyjaźnić”.