mlodyhaker.pl

mlodyhaker – komputery, it, internet

architekt oprogramowania
IT

Jakie prace wykonuje architekt oprogramowania?

Pojęcie „architekt oprogramowania” jest bardzo szerokie. Człowiek, który wykonuje taki zawód, spełnia bardzo dużo wszelkiego rodzaju ról związanych z komputeryzacją. Najczęściej kojarzony jest z kimś, kto zarabia więcej niż zwykły programista, ma lepiej zorganizowane stanowisko pracy, jest na wszystkich biznesowych spotkaniach i jego wizytówka jest bardziej ciekawa. A kim naprawdę jest architekt oprogramowania?

Osoba, która pod wszystkim się podpisuje

Tak naprawdę, zawsze pod każdym projektem, bez względu na to, jaka grupa osób go wykona i w jaki sposób został on zaprojektowany, zawsze musi się ktoś podpisać. Taką osobą jest właśnie architekt oprogramowania. W praktyce jest tak, że cały szereg osób może się ze sobą spotykać, odbywać wiele spotkań, pracować nad danym projektem, a i tak ostateczne zdanie należeć będzie do architekta oprogramowania. Coraz częściej zdarza się tak, że osoba, która pełni wspomnianą funkcję, musi przekonać zespół pracowników, by ich opinie były zgodne z jego zdaniem.
Funkcję tę można porównać do roli reżysera filmowego. Przy produkcji filmu zaangażowanych jest wiele osób, a i tak wszystko zawsze dzieje się tak jak chce sam reżyser. W związku z tym, tego typu architekt jest odpowiedzialny za powstałe programy czy projekty.

Odpowiedzialność i władza

Rola architekta opiera się na dwóch fundamentach. Jednym z nich jest odpowiedzialność za to, co podpisuje i władza nad całym zespołem, który pracuje nad danym projektem. Jest w pełni odpowiedzialny za wszelkie błędy w danym oprogramowaniu. Bez względu jakie one są, to on się podpisuje na samym końcu, on decyduje i on w pełni ponosi odpowiedzialność za wszystko co jest błędne lub złe.
Władza na takim stanowisku polega na tym, że jeżeli taka osoba jest w pełni za wszystko odpowiedzialna, to równocześnie musi głównie decydować o wszelkiego rodzaju wybranych bazach, rozwiązaniach czy
też podejmować wszystkie ważne decyzje. Tak jest w rzeczywistości.
Jej zadaniem jest decydowanie o wszystkich kwestiach technicznych. Trudno jest być odpowiedzialnym za coś, czego się nie zna i nad czym się nie ma w pełni władzy.
Tak właśnie wygląda praca i obowiązki architekta oprogramowania.

Wybiera pracowników i zarządza nimi

Architekt oprogramowania wybiera dla siebie odpowiedni zespół, który składa się z ludzi pracujących dla niego. Zarządza takim zespołem i na pewno nie przychodzi do pracy po to by zaprzyjaźnić się z poszczególnymi programistami. Zawód ten kreuje bardzo proste i jasne zasady współpracy. Ja rządzę i ponoszę odpowiedzialność, a ty pracujesz dla mnie.