mlodyhaker.pl

mlodyhaker – komputery, it, internet

zagrożenia w internecie
Internet

Zagrożenia czekające na nas w internecie

Wszechobecny internet stał się dla wielu ludzi rzeczą powszechną bez której pewnie niektórzy nie potrafiliby już poradzić sobie w życiu. Internet towarzyszy nam każdego dnia i jest dostępny praktycznie we wszystkich miejscach, dzięki danym lub Wi-Fi, które posiadamy w swoich urządzeniach. To dzięki niemu świat tak bardzo się zmienił, jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę o jego realnych zagrożeniach.

Jakie zagrożenia w internecie czekają na dorosłych?

Dorośli tak samo jak i dzieci są narażeni na szereg zagrożeń, które znajdują się w internecie. Do jednych z takich zagrożeń należy przede wszystkim zaliczyć pozyskiwanie danych osobowych. Dane osobowe pozyskiwane są bez naszej wiedzy w momencie, gdy:
– wyrażamy zgodę na popularne „ciasteczka”, czyli pliki cookies
– wypełniamy wszelkiego rodzaju formularze rejestracyjne (nawet te, które odnoszą się do zamówień w sklepach internetowych)
Dane osobowe oprócz tego oszuści starają się uzyskać także innymi metodami jak np. podają się za pracowników banku i proszą o aktualizację danych w celu np. weryfikacji rachunku bankowego lub uzyskania oferty pożyczkowej.

Jak należy chronić swoje dane osobowe w internecie?

Aby móc zabezpieczyć się przed internetowymi oszustami, warto pamiętać o kilku zasadach:
– maile przychodzące do nas z niewiadomych źródeł powinny być od razu kasowane
– każdy sprzęt jaki posiadamy powinien mieć zainstalowany program antywirusowy, a jego oprogramowanie na bieżąco musi być aktualizowane
– dziwne strony, linki otrzymywane na Facebooku czy messengerze od osób nieznanych również powinny być od razu usuwane
– hasła internetowe należy co jakiś czas zmieniać i ustawiać takie, które posiadają kombinację liter, cyfr oraz znaków specjalnych

Zagrożenia w sieci czekające na dzieci

W przypadku dzieci sprawa ma się nieco poważniej, ponieważ w większości przypadków nie zdają sobie one sprawy z tego, że wchodząc np. w jakiś link mogą zaszkodzić sobie i innym. Dlatego bardzo ważne jest, abyśmy rozmawiali z dziećmi na ten temat i uczyli ich już od najmłodszych lat w jaki sposób mogą bezpiecznie surfować po internecie.
Do najbardziej popularnych zagrożeń w przypadku dzieci dochodzi gdy:
– otwierają linki do obcych stron
– próbują wejść na strony dla dorosłych
– czytają dziwne blogi (niektóre tematy dotyczą np. tego w jaki sposób popełnić samobójstwo)
– biorą udział w niebezpiecznych grach (dla przykładu gra, o której było głośno, czyli „Niebieski Wieloryb”)
– zakupy on-line
– szukają drugiej połówki na czatach lub innych portalach randkowych ( często zdarza się, że osoba po drugiej stronie nie jest tą, za którą się podaje)

Oczywiście to tylko niektóre z większej liczby zagrożeń jakie mogą czekać na nas w sieci, dlatego starajmy się korzystać w sposób rozsądny, a do ukończenia przez dziecko 18. roku życia warto zainstalować aplikację kontroli rodzicielskiej.